A tej szerepe az egészséges táplálkozásban

A tej szerepe az egészséges táplálkozásban

Szerző: | Cimkék: , , , , , , , , | Hozzászólások: 0 | január 3rd, 2017

A tej szerepe

A minap olvastam egy cikket, amely szerint a karácsonyi többletsúlyt a legkönnyebben úgy lehet leadni, ha a tejet, vagyis a laktózt, illetve a glutént kiiktatjuk az étrendünkből. Ekkor született meg bennem a gondolat, hogy beszéljünk egy keveset a tejről. Ugyan a laktóz intoleranciáról és a glutén érzékenységről már írtam, (http://www.testreszabo.hu/intoleranciak-1-resz-laktoz-intolerancia/, http://www.testreszabo.hu/intoleranciak-2-resz-liszterzekenyseg/), így aki ilyenfajta intoleranciában szenved annak természetesen az az ,,útmutató”, aki viszont nem, az legyen nagyon hálás és engedje meg, hogy néhány sorban bemutassam, hogy miért is jó és ajánlott tejet és tej termékeket fogyasztani.

A tej szerepe az egészséges táplálkozásban

Energiatartalom szempontjából (is) meg kell különböztetnünk a 2,8% és az 1,5%-os tejet. A magasabb zsírtartalmú tejeknek az energiaértéke 60, míg az alacsonyabbnak 50 kcal/ 100ml. Egy 2003-ban és 2004-ben végzett tanulmány alapján az Országos Táplálkozási Vizsgálatból (OTV) kiderült, hogy a férfiak és a nők napi energia bevitelében a tejjel átlagosan körülbelül 115 és 100 kalóriát visznek be szervezetükbe. A tej és a fermentált tejtermékek (ide tartozik a joghurt, kefir) 3,4g/100ml a szervezetben jól hasznosuló, teljes értékű fehérjét tartalmaznak. A sajtok fehérjetartalma még nagyobb 10-25g/100g.

A tej jelentős ásványi anyag tartalommal bír-, mint foszfor, kalcium, nátrium, cink, káliumkróm, mangán, kobalt, nikkel, réz, vas. Ezek közül kiemelkedik a kalciumtartalma. 3-5 dl tej elfogyasztásával 360-600 mg kalcium kerül a szervezetünkbe.

Jól ismert, hogy a kalciumnak fontos szerepe van a csontképződésben, csontok felépítésében.

A tejnek a szénhidráttartalmát a laktóz, vagyis a tejcukor adja, ami 5,3g/100ml. A teljes tej, illetve a tejtermékek nagy része jelentős mennyiségű zsírt tartalmaz. A tej zsírsav összetételére az alábbi jellemző, hogy a többi állati eredetű zsiradékkal összehasonlítva a telített zsírsavak közül magasabb a mirisztin- és a laurinsav tartalma. Magasabb a palmitinsav mennyisége és kevesebb az egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsav mennyisége. Ezért célszerű az alacsonyabb zsírtartalmú tejeket választani, vagyis az 1,5%-sat, kék dobozost!

A tej szerepe az egészséges táplálkozásban

Tejfogyasztás és a köszvény

A Health Profesionals Follow-up Study vizsgálata során kiderült, hogy napi 2 bögre sovány tejet elfogyasztó férfiak körében jóval kisebb volt a köszvény előfordulásának gyakorisága, mint akik ritkán vagy kis mennyiségben fogyasztottak tejet. Korábbi vizsgálatok alapján kimutatták, hogy bizonyos tejfehérjéknek, mint a kazein és a laktalbumin húgysavürítő hatásuk van.

Tejfogyasztás és a daganatos betegségek

Platz és munkatársai 2000-ben megjelent közleményükben leírták, hogy a vastagbélrák kialakulásának kockázatának 70%-a megelőzhető lenne a megfelelő és kiegyensúlyozott, helyes táplálkozással. A vastag- és végbélrák kockázatát valószínűleg csökkenti a rendszeres tej és tejtermékfogyasztás, valamint a megfelelő kalciumbevitel. Emellett rendszeres fogyasztásuk csökkenti a húgyhólyagrák kockázatát.

Tejfogyasztás és a vérnyomás

A DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) munkacsoportnak kutatása során megállapították, hogy a DASH diétát folytató magas vérnyomásban szenvedők vérnyomása átlagosan 11,4/5,5 Hgmm-rel csökkent mindösszesen 8 hét alatt.

A tej szerepe az egészséges táplálkozásban

Tejfogyasztás és a szérum homocisztein- szint

(A homocisztein egy aminosav, amelynek lebontásához folsavra, B6- és B12- vitaminra van szükség. Emelkedett szintje érelmeszesedést okozhat.)

Az Országos Egészségi és Táplálkozási Vizsgálat 3. fázisában a szérum homocisztein szint és a táplálkozás összefüggéseit vizsgálták. Kiderült, hogy a tejet soha nem ivók szérum homocisztein szintje 15,2%-kal nagyobb volt, mint a tejet többször ivóké. A tej jelentős riboflavin-forrás (B2-vitamin), így a szerzők véleménye alapján a riboflavin homocisztein szint csökkentő hatású.

Az egészséges ember számára kidolgozott táplálkozási ajánlások során naponta többször is a fogyasztandó ételek között szerepel a sovány tej és a tejtermékek.

A legutóbbi amerikai ajánlások szerint a szív- és érbetegségek megelőzésére javasol napi 1 csésze sovány tejet, ugyanennyi joghurtot és mintegy 45g-nyi sajtot. Az európai ajánlás sovány tej és tejtermékek rendszeres, napi fogyasztását javasolja, mennyiségek megjelölése nélkül. A hazai felnőtt lakosság számára készült táplálkozási ajánlásokban eddig is a naponta fogyasztó élelmiszerek között szerepelt a tej és a tejtermékek és a jelenleg készülő új ajánlásokban hasonlóan kiemelt szerepe van.

(Források: Dr. Kukovics Sándor: A tej szerepe a humán táplálkozásban)

Köszönöm, hogy elolvastad a cikkemet, várlak vissza az oldalra!

Szeretettel,

Noémi

Írj Hozzászólást