Mik azok a komplett és inkomplett fehérjék?
A fehérjékről általánosságban
A fehérjék elsősorban testépítő tápanyagok. A szervezetbe bekerült fehérjék aminosavakká bomlanak és a szervezet ezekből építi fel saját fehérjéit. A fehérjék alkotják a sejtek és a szövetek 15-20%-át. A fehérjék energiahordozó tulajdonsága másodlagos.
A szervezetben az életfolyamatok mind-mind fehérjékhez kötöttek.
Folyamatosan lebomlanak és felépülnek. A vérben, az enzimekben és a szövetnedvekben is megtalálhatóak, ebből következik, hogy az élet fenntartásához nélkülözhetetlenek.
Kielégítő táplálkozás esetén a nitrogénegyensúly pozitív, ami azt jelenti, hogy a bevitt nitrogénnél kevesebb ürül a vizelettel és a széklettel.
Komplett / teljes értékű fehérjék
Komplett fehérje: mindazon aminosavakat tartalmazzák, amelyeket a szervezet nem tud előállítani
A legmagasabb a biológiai értékük, ezért kis mennyiség elegendő a nitrogén egyensúly fenntartásához. Ide tartoznak az állati eredetű fehérjék: hús, hal, tojás, tej- és tejtermékek.
Inkomplett fehérjék
Az emberi szervezet számára nem megfelelő mennyiségben vagy arányban tartalmaznak egy-egy aminosavat, illetve nem tartalmazzák az esszenciális aminosavakat.
Az esszenciális aminosavakat a szervezet nem tudja előállítani, ezért ezeket táplálkozás során kell bejuttatnunk a szervezetünkbe. Nyolc esszenciális aminosav ismert: leucin, izoleucin, lizin, metionin, fenilalanin, treonin, triptofán és a valin (gyermekkorban hisztidin, arginin)
A nem esszenciális aminosavak, azok, amelyek felépítésére a szervezet maga is képes.
Forrás: Rigó János: Dietetika/ A fehérjék táplálkozás- élettani jelentősége