Nemzetek konyhája 4. rész - A francia konyha

Nemzetek konyhája 4. rész – A francia konyha

Szerző: | Cimkék: , , | Hozzászólások: 0 | január 18th, 2017

A francia konyha – ,,Az európai konyha művészei”

A francia gasztronómia története

Nagy gonddal kialakított ízek sokasága, a fűszerek, az ízesítőanyagok és a borok számtalan kompozíciója, sajátosan emeli ki az alapanyagok természetes zamatát.  XIV. Lajos főudvarmestere, Beschamel herceg fejlesztette ki az udvari konyhát, mivel abban az időben a bőség és a pazarlás jellemezte a francia menüt. Így szükségessé vált a konyha megreformálása, amelyet I. Napóleon konyhamestere hajtott végre és elkezdték megteremteni a modern francia konyha alapjait. A konyha nagyon bőséges és igen változatos alapanyagokban, nyersanyagválasztékban. Az ország területein belül is változó a gasztronómia, az északi rész különbözik a mediterrán ízeket kedvelő provencei vagy a főleg marhát kedvelő normandiai, a borral főző burgundi, az elszaszi, baszkföldi, bordeauxi, lyoni, champagnei valamint a párizsi konyhától.

Nemzetek konyhája 4. rész - A francia konyha

A francia konyha jellemzői

A francia gasztronómia alkotta meg a legegyénibb és a legtöbb érdekes ízhatású meleg és hideg mártást. A helyi specialitásokkal együtt körülbelül 1000 féle mártást ismernek. A Bechamel márkiról elnevezett mártás a francia konyha alapmártása. A majonézt a néphagyomány szerint 1756-ban Richelieu bíboros szakácsa készítette először. A levest leginkább csak a hideg téli estéken fogyasztanak, bár a népszokás szerint hagymalevest a reggeli órákban is esznek. A francia étkező asztalon a saláta szinte mindig megtalálható.

A hideg és meleg előételek sem maradhatnak el, mint például a burgundi éticsiga, a melegszendvicsek (canape-nak nevezik) is igen népszerűek.

A húsételek széles választékát kínálja a konyha halak, bárány, rák, csiga, marha, borjú, ürü, nyúlhús, vad és háziszárnyasok, nagyvadak. Sertéshúst csak igen ritkán használnak, fogyasztanak. A franciák a tojás elkészítésének legalább 685 módját ismerik. Ilyen a borban buggyantott tojás, ananászos-banános omlett, Nancy omlett (véres hurkás), lágy tojás Szent Jakab módra, vagy éppen a lotaringiai serpenyős tojás. Kifőtt tészta csak olasz ételek készítésekor szerepel az étlapjukon.

Nemzetek konyhája 4. rész - A francia konyha

Desszertjeik finomak, gyorsak és egyszerűek, amelyek közül legismertebb a palacsinta, melynek egyik változata a Crepe Susette. Sok gyümölcsöt használnak kiegészítőként és önálló ételként is.

Az étkezéseket sajttal fejezik be.

A sajttálakat 300 féle sajtból válogatják össze és mindenképpen tálalnak mellé kenyeret és bort.

Az asztalt ilyenkor még vajat, sót, bort, köménymagot, valamint diót, almát, szőlőt és körtét is rejt. A könnyű, asztali bor sem maradhat el, hiszen a franciáknál az étkezésnél nélkülözhetetlen egy jó minőségű általában vörösbor.

Nemzetek konyhája 4. rész - A francia konyha

A franciák étkezési ritmusa jellemzően nyugodt reggelizés, amely legtöbbször tejeskávé vagy tea, friss croissant, briós vagy pirítós vajjal és sárgabarackdzsemmel. Tízóraira úgynevezett csukott szendvicset esznek. Az ebéd mindig a családi életformához igazodik. A vacsora a legfontosabb étkezés, amely során több fogásból álló ételsort készítenek.

(Források: Bencsik Klára: Mit? Mivel? Hogyan?; Ételkészítési technológia és kolloidika)

Köszönöm, hogy elolvastad a cikkemet, várlak vissza az oldalra!

Szeretettel,

Noémi

Írj Hozzászólást