A nyár kincsei

A nyár kincsei

Szerző: | Cimkék: | Hozzászólások: 0 | július 8th, 2016

A nyár kincsei

A nyár a legtöbb ember életében közkedvelt időszak, hiszen a pihenés mellett aktivitásban és finom ízekben is bővelkedik ez az évszak. Az esti grillezések, bográcsozások és sütögetések mellett a kertbe kilépve szemet gyönyörködtető, kívánatos, ínycsiklandozó és színes gyümölcsökre figyelhetünk fel.
A gyümölcsök tárháza ilyenkor végtelen, egymást váltják a finomabbnál finomabb ízek, termések. Érdemes velük szoros barátságot kötni és beilleszteni az étrendünkbe, mert rengeteg pozitív tulajdonsággal, adottsággal rendelkeznek. A nyers fogyasztás mellett kiváló ételek kísérői is lehetnek.

A nyár kincsei

Bogyós kincsek

  • Földieper/ Fragaria
A Critical Reviews in Food Science and Nutrition folyóiratban összegezték az eper jótékony és egészségre pozitív hatását. Magas C-vitamin tartalmú, folsav, rost és mangán tartalomban is bővelkedik. Kiváló K-vitamin, kálium és magnéziumforrás valamint antioxidáns hatóanyagokat is tartalmaz (mint antocianin, kvercetin, kempferol, katehin, ellagsav). A vértszállító erek működését javítja, csökkenti a vérrögképződés és a gyulladásos folyamatok kialakulását, vagyis a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
Fogyasszuk nyersen, müzlibe, joghurtba keverve vagy készíthetünk belőle salátát, lekvárt is.
  • Málna/ Rubus idaeus
Egy málnaszem valójában apró termésekből áll, amelyek a központi vacokhoz kapcsolódnak. A rövid kis szőrök segítik összefogni a terméseket. Jelentős C, K, E-vitamin tartalmú. Magas a vastartalma. Ahogyan a legtöbb gyümölcs a rákos és leukémiás sejtek fejlődését gátolja.
Frissen fogyasztjuk, de nagyon ízletes teljes kiőrlésű lisztből készült ételek, amerikai palacsinta vagy gofri mellé.
  • Fekete szeder
A Rubus fruticosus nem valódi termés, hanem egyetlen virágból kialakuló apró gyümölcsök. Az európai népek orvosságként is használják. Kutatások kimutatták, hogy igen magas antioxidáns tartalmú, így hatékony a ráksejtek pusztításában.
Frissen, joghurtba és müzlibe keverve bátran fogyasszuk!

Fekete bodza/ Sambucus nigra

  • Fekete bodza/ Sambucus nigra
A bodzabogyónak a termése enyhén mérgező ezért ezt főzéssel kell semlegesítenünk. Előszeretettel készítenek belőle lekvárt, zselét, italokat. A levét színezékként használják. Magas vitamin-és ásványi anyag tartalmú. A Journal of Alternative and Complementary Medicine cikkjében kiderült, hogy bizonyos kutatások alapján az A és B típusú influenzának kezelésére megfelelő és igencsak hatékonynak bizonyult.
  • Fekete áfonya/ Kokojza/ Vaccinium myrtillus
Ritkán termesztik, a boltok polcain is kevesebbszer találni, ráadásul drága is. Kiváló C-vitamin és rostforrás. A népi gyógyászatban vérnyomáscsökkentőt, vizelethajtó teát és gyógy-pálinkát is készítenek az áfonya leveleiből. Diabetes mellitusban (cukorbetegségben) szenvedők esetében igencsak javasolt a fogyasztása, hiszen javítja a vércukor és inzulin értékeket.
Használjuk friss/ nyers formában, készítsünk belőle turmixokat, smoothie-kat, mártásokat!

Csonthéjas kincsek

  • Kajszi, sárgabarack/ Prunus armeniaca
A barackféleségek ezen fajtái számos oxidatív stressz okozta betegségekben preventív= megelőző hatásúak. Az Iowa Women’s Health Study kísérletben kimutatták, hogy a gyomor- és bélrák kockázatát jelentősen csökkentik. Magas A, C, E, és K- vitamin tartalmúak, jelentős antioxidánsok. Káliumot, rostot, rezet, mangánt, fehérjét és karotinoidokat is tartalmaz. Fogyasszunk belőle bátran!
  • Őszibarack/ Prunus persica
Rosttartalomban és vitaminokban gazdag gyümölcs. Kutatások kimutatták, hogy az emberi mellráksejtek fejlődését hatékonyan gátolja.
Fogyaszthatjuk nyersen, müzlibe, joghurtba és gyümölcssalátákba. Ízletes lekvár és befőtt készíthető belőle.

Őszibarack/ Prunus persica

  • Cseresznye/ Prunus avium
A Mende-monda szerint VIII. Henrik egyik kedvenc gyümölcse volt. Ezen nem lepődünk meg, hiszen igencsak ízletes gyümölcsről van szó. A Journal of Medicinal Food folyóirat szerint 7 olyan fenol vegyületet tartalmaz, amelynek a betegségek leküzdésében nagy szerepe van. Az anyagcsere betegségek ellen, magas vérnyomás, inzulinrezisztencia, koleszterinszint normál szinten tartásában fontos szerepe van. Magas C-vitamin, rost, kálium tartalma mellett antociánt és flavonoidokat is tartalmaz. Friss formában javasolt leginkább a fogyasztása, de süteményekbe aszalva, köretekbe is kitűnően alkalmas.
  • Meggy/ Prunus avium
Pozitív tulajdonságai megegyeznek a cseresznyéével. A komplex anyagcsere- betegség rizikófaktorai elleni gyógyhatású táplálék lehet.

Kúszónövények

  • Görögdinnye/ Citrullus lanatus
A görögdinnye a tökfélék családjába tartozik és a sárgadinnye nevével ellentétben távoli rokona. Az ókori Egyiptomban olyan nagy becsben tartották, hogy az elhunyt királyok sírjába helyezték. Jelentős vitamin (A, C, B1, B6), ásványi anyag (Magnézium, Kálium, Réz) valamint rostforrás. Magas arányban tartalmaz béta-karotint. Antioxidáns tartalmának köszönhetően nagy szerepe van a rákos sejtek fejlődésének a gátlásában.
Javasolt nyersen fogyasztani, mert úgy hasznosulnak leginkább a szervezetünkre kedvező anyagok.
  • Sárgadinnye/ Cucumism melo
Szintén magas vitamin- és ásványi anyag tartalommal rendelkezik. A sárgadinnye akkor érett, ha édeskés pézsmaillatot áraszt és a termés csúcsa enyhén benyomható. A Journal of Ethnopharmacology című folyóirat szerint vegyületei vízhajtó hatásúak, magas béta-karotin és antioxidáns tartalmú.
Elkészíthetjük igazi ínyenc olasz előételként: 1 szelet sárgadinnyére 1 vékony szelet jó minőségű olasz sonka és egy falatka zsírszegény sajt.
Buon Appetito! 🙂

Egzotikus kincsek

  • Avokádó/ Persea americana
Vajkörtének és alligátorkörtének is nevezik. A fa ágain gyakran csüng párosával. Az avokádó kiváló B1, B2, B3, B5, B6, C, E és K-vitaminforrás. Nagyon magas a zsírtartalma a többi gyümölcshöz képest (1 darab 22g zsírt tartalmaz), de kitűnő a zsírsavtartalma, az egészséges alfa-linolénsavat és az olajsavat tartalmazza.
Zsírtartalmának köszönhetően segíti, hogy a zsírban oldódó vegyületek, vitaminok felszívódjanak. Antioxidáns tartalma miatt a rák prevencióban kimagasló szerepe van.
Az avokádó akkor érett, ha a húsa az enyhe nyomásnak enged.
Tudtad, hogyha egy zacskóban egy almával vagy banánnal egy éjszakára összezáród, akkor hamarabb beérik ?!
Elkészíthetjük: villával összetörjük az avokádót, apróra vágott hagymát adunk hozzá, fűszerezzük.

Avokádó/ Persea americana

  • Papaja/ Carica papaya
Körte alakú nagy termés, amely akár 30cm-es is lehet. Nagyon magas a vitamintartalma: A, C, E, K, B1, B2, B3, B5 vitaminok megtalálhatóak benne. A papaja sima húsa édesen fanyar ízű és lédús, magjai ehetőek. A zöld papaja és a papajafa tejnedve papaint tartalmaz, amely húspuhító hatású.
Frissen a legfinomabb, keverhetünk hozzá natúr joghurtot és zabpelyhet.
  • Mangó/ Mangifera indica
Indiában őshonos igencsak elterjedt ,,trendi” gyümölcs. Szintén jelentős vitamin- ásványi anyag és antioxidáns tartalmú. Ez az egyetlen gyümölcs, amely xantont (=rendkívül erős antioxidáns vegyületek) tartalmaz. A mangófajták éretten lehetnek sárga, narancs, piros vagy zöld színűek. Szénhidrát tartalma magas 1 db gyümölcs 35,2g- ot tartalmaz.
Legjobb, ha frissen fogyasszuk, de konzervként, aszaltként is kapható. A gyümölcs akkor érett, ha elkezd illatozni és puhulni.
  •  Guava/ Psidium guajava
Dél- Amerikából származó gyümölcs. A legelterjedtebb fajtát sárga vagy almaguava néven árulják. Mindkettő kiváló vitaminforrás. Magnéziumot, foszfort és fenolokat tartalmaznak.
Frissen fogyasztása előnyös, emellett dzsemek és zselék is készülnek belőle.
  • Füge/ Ficus carica
Az egyik legrégebb óta termesztett növény Kr. e. 9400 körül találták meg a Jordán völgyében ennek bizonyítékát. A friss gyümölcs nagyon nehezen eltartható és szállítható így hozzánk leginkább aszalt formában kerül a boltok polcaira. Magas a kalcium, magnézium, réz, kálium, fehérje és foszfor tartalma. A Plant Foods for Human Nutrition tanulmányai szerint segít a szívbetegségek és a vérrögképződések kialakulását gátolni.
Tudtad, hogy a füge az egyik leggyakrabban említett gyümölcs a Bibliában, a rómaiak rajongtak érte és a gladiátorok korában energiaforrásként fogyasztották ?!

    Füge/ Ficus carica

  • Godzsibogyó/ Lycium barbarum
A növényt hazánkban semfűsemfának is hívják. Évszázadok óta gyógynövényként használják. Az utóbbi években igencsak divatos ,,superfood” lett. Az ördögcérnafaj termése. Kitűnő A és C-vitamin valamint jó kalciumforrás. Aszalva, étrend kiegészítőnek és élelmiszer adaléknak is használják, italt is készítenek belőle.
Ha kérdésed van, vedd fel velem a kapcsolatot a noemi.fogl@gmail.com címen!
Sikeres és szép napot minden kedves Olvasónak!
Szeretettel:
Fogl Noémi
dietetikus

Írj Hozzászólást